NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
5636
Творчески отражения

Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции. Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева

| 30 Юли 2024, 17:55 ч.
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Снимка © БТА

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Операта „Кармен“ от Бизе се завръща на Античния театър в Пловдив на 6 юли с премиерна международна продукция на режисьора Урсула Хорнер. Тя е част от програмата на фестивала OPERA OPEN, съобщиха от Държавна опера - Пловдив.

Спектакълът е под диригентската палка на маестро Боян Суджич, , който повече от десетилетие е музикален директор на Музикалния продуцентски отдел на Радио и телевизия Сърбия (RTS) и главен диригент на двата му известни ансамбъла – Симфоничния оркестър на RTS и Хора на RTS. 

В главните роли са поканени сръбското мецосопрано Любица Вранеш, португалският тенор Карлос Кардосо и полският бас Даниел Мирослав. Техни партньори ще са солистите на Опера Пловдив Евгения Ралчева, Евгений Арабаджиев, Николай Бачев, Мария Анастасова, Вивиен Георгиев, Момчил Караиванов и Марк Фаулър със хор, балет и оркестър на Опера Пловдив. Режисьорът работи с екипа, с койт

Когато актьорът Никълъс Кейдж за първи път прочита сценария на "Лонглегс" (Longlegs) и обмисля ролята на серийния убиец, той знае точно от кого ще почерпи вдъхновение за ролята - от майка си, предаде Асошиейтед прес.

"Не че тя беше сатанистка", пояснява Кейдж неотдавна в интервю, но по думите му да бъде свидетел на борбата й с психично заболяване през целия си живот, е нещо, което е трябвало да осмисли. 

"В моя по-личен подход към филмовите роли се  опитвах да намеря градивно място, където да поставя спомените си за майка ми", споделя Кейдж. 

Кейдж казва, че връзката с майка му е била толкова силна - особено когато си е представял езика на тялото и начина на говорене на персонажа, че си спомня как е чул гласа й рано една коледна сутрин, докато си е репетирал репликите. 

"Всички останали се готвят да отварят подаръци и какво ли още не

Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.

Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.

След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.

По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Ако няма мечти, няма смисъл да се продължава. Надявам се да има начин да се постигнат, но не много бързо, защото без мечтите няма смисъл. Това каза актьорът Герасим Георгиев - Геро, който днес празнува юбилей. 

„Този рожден ден е по-специален, защото навършвам 50 години. Ще го направя в най-близък кръг - роднини и приятели, а пък наесен - през септември, ще събера хората, като се върнат от морето, за да ги отпразнуваме тези 50 години“, каза той. 

Все още има несбъднати мечти в киното, театъра и телевизията. „Набелязал съм си неща, дано да се получат. Да сме здрави само“, си пожела актьорът за рождения си ден.

ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ-ГЕЦ МУ ДАЛ ИМЕТО ГЕРО

Роден е на 10 юли 1974 година в Русе.  Докато се подготвял за кандидат-студентските изпити в НАТФИЗ, близък на Геро го запознал с големия актьор Георги Георгиев-Гец. Той го

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и порцеланови кани, легени и сапуниери, използвани за тоалет, разказа още уредничката.

Гостите на музея ще научат, че историята на порцелана води началото си от Китай през VII век, като технологията, включваща каолин, кварц и фелдшпат, се пази в тайна под заплаха от смъртно наказание. В Европа порцеланът се появява през XIV век след пътешествията на Марко Поло. Специалисти търсят начин за направата му, но чак през XVIII век алхимикът Йохан Бьотгер създава първия европейски бял порцелан. След това се отваря първата манифактура в Майсен в Саксония, последвана от производства в Севър, Лимож, Копенхаген и в Италия.

С тази изложба поставяме началото на честванията за юбилея на нашия музей, отбеляза Татяна Щерева и добави, че са предвидени и други мероприятия, които ще се състоят през есента.

Етнографският музей е открит официално на 27 юли 1974 г., но събирането на тематични материали започва от края на XIX век, посочи уредничката. Тя припомни, че началото на музейното дело във Варна е поставено през 1887 г. от Карел Шкорпил, Анание Явашов, Христо Генков и техните колеги, с които създават дружинка за събиране на старини. Същата година се урежда малка музейна сбирка в градската библиотека, която през 1895 г. е пренесена в Девическата гимназия. Особено значение за развитието на музейното дело и проучването на историята на региона има създаденото през 1901 г. Варненско археологическо дружество, което има като първостепенна задача събирането на експонати за бъдещ музей с три отдела - археологическо-исторически, народописен (етнографски) и природен. Варненският окръжен музей е тържествено открит на 11 юни 1906 г. От 1965 г. в сградата на окръжния музей е експонирана постоянна изложба с етнографски материали.

През 1974 г. Етнографският музей е разположен в една от най-представителните запазени къщи от периода на Възраждането, строена около 1860 г. Рестраврирана е от арх. Камен Горанов, пространственото и художественото оформление на експозицията е дело на художника Асен Стойчев, представянето на бита и културата е изготвено от етнографа Мария Николова. В музея са уреждани над сто временни изложби от богатия фонд, посочи още Щерева.

В Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ започнаха репетиции по два нови спектакъла. Първият е „Земята е плоска" по скечове на израелския драматург Ханох Левин, вторият е „Човекът от Шумен", съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов.

Режисьорът Благой Бойчев работи по „Земята е плоска" с гост актьорите Ивайло Драгиев и Ованес Торосян, както и с Антония Велева и Антония Гюруди от трупата на шуменския театър. Сценограф на спектакъла "Земята е плоска" ще бъде Петя Боюкова, а композитор - Добромир Кисьов. Премиерата се очаква през месец септември.

Вторият спектакъл, който се подготвя в Шумен, е „Човекът от Шумен". Той е копродукция с германски международен фестивал. Режисьор е Ованес Торосян, допълни Виделинов.

Както съобщихме, Драматично-кукленият театър „Васил Друмев“ организира лятно турне, в което са включени спектаклите „Дабъ дешил ине“ на режис

Четиридневен фюжън фестивал на открито ще се проведе във Велико Търново в дните от 27 юни до 30 юни. 

Концертите ще са в лапидариума в двора на Археологическия музей и на сцена „Арт Лято“ до Художествена галерия "Борис Денев", съобщиха организаторите от сдружението с нестопанска цел "Фюжън уей". Всички изяви ще са с вход свободен.

Първи пред търновската публика ще излязат музикантите от "Мартин Любенов Трио", които ще свирят в лапидариума на 27 юни. На 28 юни програмата ще продължи с участието на Banda Del Padre на сцена "Арт лято", а следващите два дни на същото място зрителите ще могат да видят и чуят съответно Cross the Jazz и Bulgar Klezmer Band.

Първото издание на фестивала се осъществи през лятото на 2019 година, когато в рамките на три дни свириха етно-джаз формация Outhentic, Tango Cats и Banda Del Padre. През годините в музикалния форум са участвали

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. 

Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица. В края на вечерта ансамбълът подари и един бис на варненци. „Уникално преживяване“, „напълниха ми душата“, споделиха гости на концерта след края му. 

Името на състава означава „широк, мъдър“. Инс

Изложба на Райна Стоймирова ще бъде представена в галерия „Контраст“.

Експозицията е озаглавена „Фрагменти и усещания“ и ще бъде открита на 18 септември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Фрагменти и усещания“ в галерия „Контраст“, включва най-нови творби и такива от последнaтa годинa на художничката, която отново не изневерява на своя художествен изказ и комуникация със зрителите, използвайки експресивната сила на цветовете. Нейните послания са свързани с пресъздаване на силни усещания, с алегории и метафори на състояния като извисяване, завръщане, потапяне, обгръщане, пропадне, влюбване, докосване. Виждаме фрагменти от нейния илюзорен микрокосмос, изграден около основни природни елементи – вода, въздух, земя, огън, етер“, разказва кураторката Христина Бобокова.

По думите й художествени

„Дойчес Шаушпилхаус“ в Хамбург (Deutsches Schauspielhaus) бе избран за театър на годината според списание „Театер хойте“ (Theater heute), цитиран от ДПА. 

Признанието за хамбургския театър е резултат от проучване, проведено сред 46 критици, които оценяват най-важните моменти от театралния сезон в няколко категории.

Творческият директор Карин Байер, която ръководи „Дойчес Шаушпилхаус“ от сезон 2013/2014 г., е високо оценена за постиженията си. Според „Театер хойте“ нейната работа е „потопила Хамбург в изкуство“. 

Сезон 2023/2024 бележи важен период за театъра, определян като тематична и драматургична кулминация от последните му проекти.

Театралната поредица за древността „Антрополис“ (Anthropolis), включваща пет части, получи полжителен отзвук от критиката. Лина Б

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
Биография: Любомир Пипков
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.  Той е роден на ...
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Творчески отражения
5636
Творчески отражения

Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“.Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

| 30 Юли 2024, 17:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Етнографският музей на Варна отбелязва 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“
Снимка © БТА

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и порцеланови кани, легени и сапуниери, използвани за тоалет, разказа още уредничката.

Операта „Кармен“ от Бизе се завръща на Античния театър в Пловдив на 6 юли с премиерна международна продукция на режисьора Урсула Хорнер. Тя е част от програмата на фестивала OPERA OPEN, съобщиха от Държавна опера - Пловдив.

Спектакълът е под диригентската палка на маестро Боян Суджич, , който повече от десетилетие е музикален директор на Музикалния продуцентски отдел на Радио и телевизия Сърбия (RTS) и главен диригент на двата му известни ансамбъла – Симфоничния оркестър на RTS и Хора на RTS. 

В главните роли са поканени сръбското мецосопрано Любица Вранеш, португалският тенор Карлос Кардосо и полският бас Даниел Мирослав. Техни партньори ще са солистите на Опера Пловдив Евгения Ралчева, Евгений Арабаджиев, Николай Бачев, Мария Анастасова, Вивиен Георгиев, Момчил Караиванов и Марк Фаулър със хор, балет и оркестър на Опера Пловдив. Режисьорът работи с екипа, с койт

Когато актьорът Никълъс Кейдж за първи път прочита сценария на "Лонглегс" (Longlegs) и обмисля ролята на серийния убиец, той знае точно от кого ще почерпи вдъхновение за ролята - от майка си, предаде Асошиейтед прес.

"Не че тя беше сатанистка", пояснява Кейдж неотдавна в интервю, но по думите му да бъде свидетел на борбата й с психично заболяване през целия си живот, е нещо, което е трябвало да осмисли. 

"В моя по-личен подход към филмовите роли се  опитвах да намеря градивно място, където да поставя спомените си за майка ми", споделя Кейдж. 

Кейдж казва, че връзката с майка му е била толкова силна - особено когато си е представял езика на тялото и начина на говорене на персонажа, че си спомня как е чул гласа й рано една коледна сутрин, докато си е репетирал репликите. 

"Всички останали се готвят да отварят подаръци и какво ли още не

Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.

Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.

След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.

По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Ако няма мечти, няма смисъл да се продължава. Надявам се да има начин да се постигнат, но не много бързо, защото без мечтите няма смисъл. Това каза актьорът Герасим Георгиев - Геро, който днес празнува юбилей. 

„Този рожден ден е по-специален, защото навършвам 50 години. Ще го направя в най-близък кръг - роднини и приятели, а пък наесен - през септември, ще събера хората, като се върнат от морето, за да ги отпразнуваме тези 50 години“, каза той. 

Все още има несбъднати мечти в киното, театъра и телевизията. „Набелязал съм си неща, дано да се получат. Да сме здрави само“, си пожела актьорът за рождения си ден.

ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ-ГЕЦ МУ ДАЛ ИМЕТО ГЕРО

Роден е на 10 юли 1974 година в Русе.  Докато се подготвял за кандидат-студентските изпити в НАТФИЗ, близък на Геро го запознал с големия актьор Георги Георгиев-Гец. Той го

Гостите на музея ще научат, че историята на порцелана води началото си от Китай през VII век, като технологията, включваща каолин, кварц и фелдшпат, се пази в тайна под заплаха от смъртно наказание. В Европа порцеланът се появява през XIV век след пътешествията на Марко Поло. Специалисти търсят начин за направата му, но чак през XVIII век алхимикът Йохан Бьотгер създава първия европейски бял порцелан. След това се отваря първата манифактура в Майсен в Саксония, последвана от производства в Севър, Лимож, Копенхаген и в Италия.

С тази изложба поставяме началото на честванията за юбилея на нашия музей, отбеляза Татяна Щерева и добави, че са предвидени и други мероприятия, които ще се състоят през есента.

В Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ започнаха репетиции по два нови спектакъла. Първият е „Земята е плоска" по скечове на израелския драматург Ханох Левин, вторият е „Човекът от Шумен", съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов.

Режисьорът Благой Бойчев работи по „Земята е плоска" с гост актьорите Ивайло Драгиев и Ованес Торосян, както и с Антония Велева и Антония Гюруди от трупата на шуменския театър. Сценограф на спектакъла "Земята е плоска" ще бъде Петя Боюкова, а композитор - Добромир Кисьов. Премиерата се очаква през месец септември.

Вторият спектакъл, който се подготвя в Шумен, е „Човекът от Шумен". Той е копродукция с германски международен фестивал. Режисьор е Ованес Торосян, допълни Виделинов.

Както съобщихме, Драматично-кукленият театър „Васил Друмев“ организира лятно турне, в което са включени спектаклите „Дабъ дешил ине“ на режис

Четиридневен фюжън фестивал на открито ще се проведе във Велико Търново в дните от 27 юни до 30 юни. 

Концертите ще са в лапидариума в двора на Археологическия музей и на сцена „Арт Лято“ до Художествена галерия "Борис Денев", съобщиха организаторите от сдружението с нестопанска цел "Фюжън уей". Всички изяви ще са с вход свободен.

Първи пред търновската публика ще излязат музикантите от "Мартин Любенов Трио", които ще свирят в лапидариума на 27 юни. На 28 юни програмата ще продължи с участието на Banda Del Padre на сцена "Арт лято", а следващите два дни на същото място зрителите ще могат да видят и чуят съответно Cross the Jazz и Bulgar Klezmer Band.

Първото издание на фестивала се осъществи през лятото на 2019 година, когато в рамките на три дни свириха етно-джаз формация Outhentic, Tango Cats и Banda Del Padre. През годините в музикалния форум са участвали

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. 

Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица. В края на вечерта ансамбълът подари и един бис на варненци. „Уникално преживяване“, „напълниха ми душата“, споделиха гости на концерта след края му. 

Името на състава означава „широк, мъдър“. Инс

Изложба на Райна Стоймирова ще бъде представена в галерия „Контраст“.

Експозицията е озаглавена „Фрагменти и усещания“ и ще бъде открита на 18 септември, съобщават организаторите.

„Изложбата „Фрагменти и усещания“ в галерия „Контраст“, включва най-нови творби и такива от последнaтa годинa на художничката, която отново не изневерява на своя художествен изказ и комуникация със зрителите, използвайки експресивната сила на цветовете. Нейните послания са свързани с пресъздаване на силни усещания, с алегории и метафори на състояния като извисяване, завръщане, потапяне, обгръщане, пропадне, влюбване, докосване. Виждаме фрагменти от нейния илюзорен микрокосмос, изграден около основни природни елементи – вода, въздух, земя, огън, етер“, разказва кураторката Христина Бобокова.

По думите й художествени

„Дойчес Шаушпилхаус“ в Хамбург (Deutsches Schauspielhaus) бе избран за театър на годината според списание „Театер хойте“ (Theater heute), цитиран от ДПА. 

Признанието за хамбургския театър е резултат от проучване, проведено сред 46 критици, които оценяват най-важните моменти от театралния сезон в няколко категории.

Творческият директор Карин Байер, която ръководи „Дойчес Шаушпилхаус“ от сезон 2013/2014 г., е високо оценена за постиженията си. Според „Театер хойте“ нейната работа е „потопила Хамбург в изкуство“. 

Сезон 2023/2024 бележи важен период за театъра, определян като тематична и драматургична кулминация от последните му проекти.

Театралната поредица за древността „Антрополис“ (Anthropolis), включваща пет части, получи полжителен отзвук от критиката. Лина Б

Етнографският музей е открит официално на 27 юли 1974 г., но събирането на тематични материали започва от края на XIX век, посочи уредничката. Тя припомни, че началото на музейното дело във Варна е поставено през 1887 г. от Карел Шкорпил, Анание Явашов, Христо Генков и техните колеги, с които създават дружинка за събиране на старини. Същата година се урежда малка музейна сбирка в градската библиотека, която през 1895 г. е пренесена в Девическата гимназия. Особено значение за развитието на музейното дело и проучването на историята на региона има създаденото през 1901 г. Варненско археологическо дружество, което има като първостепенна задача събирането на експонати за бъдещ музей с три отдела - археологическо-исторически, народописен (етнографски) и природен. Варненският окръжен музей е тържествено открит на 11 юни 1906 г. От 1965 г. в сградата на окръжния музей е експонирана постоянна изложба с етнографски материали.

През 1974 г. Етнографският музей е разположен в една от най-представителните запазени къщи от периода на Възраждането, строена около 1860 г. Рестраврирана е от арх. Камен Горанов, пространственото и художественото оформление на експозицията е дело на художника Асен Стойчев, представянето на бита и културата е изготвено от етнографа Мария Николова. В музея са уреждани над сто временни изложби от богатия фонд, посочи още Щерева.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Биография: Любомир Пипков
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.